T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Eczacılıkta Uzmanlık Kurulu
T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Eczacılıkta Uzmanlık Kurulu

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

EUK Üyeleri

Güncelleme Tarihi: 30/10/2019

Muhammet GÜVEN

AD9I7577.JPG

ECZACILIKTA UZMANLIK KURULU BAŞKANI

SAĞLIK BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCISI

 

Prof. Dr. Muhammet Güven 1966’da Konya’da Doğdu. 1989 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirerek doktorluk ünvanını aldı. İhtisasını 1995 yılında Erciyes Üniversitesi İç Hastalıkları ve Yoğun Bakım Bilim Dalından tamamlayarak İç Hastalıkları Uzmanı oldu.
Akademik Kariyerini Erciyes Üniversitesinde Yardımcı Doçent, Doçent ve Profesör kadrolarıyla tamamlayarak aynı üniversitede 2001 – 2018 yılları arasında birçok idari görevde bulunan Güven; Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı (2010-2016) ve Rektörlüğü yapmıştır.(2016-2018)
Prof.Dr. Muhammet Güven; Sağlık Bakanlığı Yoğun Bakım Komisyonu, Sağlık Bakanlığı TUKMOS Yoğun Bakım Komisyonu Üyeliği, Sağlık Bakanlığı Tıpta Uzmanlık Kurulu Üyeliği, Sağlık Bakanlığı Sağlık Meslekleri Kurulu Üyeliği, YÖK Tıp Sağlık Çalışma Grubu Üyeliği, YÖK Üniversite Hastaneleri Çalışma Grubu Üyeliği, ÖSYM TUS Komisyonu, SGK İlaç ve Tıbbi Malzeme Fiyatlandırma Komisyonu Yedek Üyeliği, SGK Sağlık Politikaları Bilimsel Danışma Kurulu Üyeliği, YÖK Ek Ödeme Komisyonu Üyeliği, Türk Dâhili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği (2005-2014), Türk Dâhili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı (2008-2011) gibi birçok önemli görevi yürütmüştür. 
Ayrıca Avrupa Yoğun Bakım Derneği (ESICM), Türk Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Derneği, Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği, Türk Toraks Derneği, Hastane Enfeksiyonları Derneği üyelikleri de bulunmakta olup, Evli ve 5 Çocuk babasıdır.


Ahmet TEKİN

TCSB2599.JPG

ECZACILIKTA UZMANLIK KURULU BAŞKAN VEKİLİ

SAĞLIK BAKANLIĞI, SAĞLIK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRÜ


1972 Karaman doğumlu olan Tekin, ilk, orta ve lise eğitimini Karaman’da tamamlayarak 1996 yılında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu.
1996-1997 yılları arasında Karaman Adliye-Cezaevi Kurum hekimliği yaptı. 1998 yılında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi AD.’ da araştırma görevlisi olarak çalıştı. 2004 yılında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi AD. da Genel Cerrahi uzmanı oldu ve bir yıl süre ile özel bir hastanede uzman hekim olarak çalıştı. 2005 -2006 yılları arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi AD.’da uzman araştırma görevlisi olarak görev yaptı. 2006 yılında Yrd.Doç.Dr.olarak ataması yapıldıktan sonra 2006-2007 yıllarında Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Uygulama ve araştırma merkezinde solid organ(Karaciğer, Böbrek ve Pankreas) nakli konusunda eğitim aldı. 2010 yılında Doçent ünvanı alan Tekin, 2012-2015 yılları arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesinde Başhekim yardımcılığı görevini yürüttü ve 2015 yılında da aynı kurumda Başhekimlik görevine atandı. Bu görevinin yanı sıra eşzamanlı olarak Organ Nakli Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğünü de yürütmüştür. 22.10.2018 Tarihi itibarı ile atandığı Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü görevine devam etmektedir. Birçoğu uluslararası dergilerde olmak üzere 100’ün üzerinde yayımlanmış makalesi ve araştırma yazısı bulunan Tekin, evli ve üç çocuk babasıdır.

 


Ahmet Ziya ÇALIŞKAN

TCSB0034.jpg

ECZACILIKTA UZMANLIK KURULU ÜYESİ

SAĞLIK BAKANLIĞI HUKUK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRÜ


1979 yılında Konya’da doğan ÇALIŞKAN, ilk ve orta öğrenimini (yurtiçi-yurtdışı) muhtelif okullarda tamamladı. 1997 yılında Karapınar İHL’den, 2001 yılında da Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. 2001-2012 yılları arasında aynı fakültede İdare Hukuku Anabilim Dalında araştırma görevlisi, 2012-2016 yılları arasında da Yardımcı Doçent olarak görev yaptı. 2003-2004 akademik yılında Jean Monnet bursuyla gittiği Panthéon-Sorbonne Üniversitesinde kamu hukuku alanında çalışmalar yaptı. 2009 yılında Tübitak bursuyla Jean Monnet Üniversitesinde üç ay süren araştırmalarda bulundu. Muhtelif yıllarda Selçuk Üniversitesinde Anabilim Dalı Başkanlığı, Dekan Yardımcılığı, Senato Üyeliği, Döner Sermaye İşletmesi İcra Kurulu Üyeliği, Vakıf Yöneticiliği, Hukuk İşleri Koordinatörlüğü, Hukuk Müşavirliği gibi görevler yürüttü. 2016-2018 yılları arasında Radyo ve Televizyon Üst Kurulunda 1. Hukuk Müşavirliği, Başkanlık Müşavirliği, Uluslararası İlişkiler Daire Başkanlığı gibi görevlerde bulundu.  04.02.2019 tarihi itibariyle başladığı Sağlık Bakanlığı Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü görevine devam etmektedir. İyi derecede Fransızca ve orta derecede İngilizce bilen, muhtelif akademik yayınları bulunan ÇALIŞKAN evli ve üç çocuk babasıdır.


Hakkı GÜRSÖZ

Hakkı Gürsöz.jpg

ECZACILIKTA UZMANLIK KURULU ÜYESİ

TÜRKİYE İLAÇ VE TIBBİ CİHAZ KURUMU BAŞKANI

 

1975 yılında Çorum’da doğdu. 2001 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 2011 yılında başladığı Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’ndeki eğitimini 2015 yılında tamamladı. Halen Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Enstitüsünde Halk Sağlığı ve Barcelona Pompei Fabra Üniversitesinde Sağlık Ekonomisi yüksek lisans eğitimlerine devam etmektedir. 2015 yılında İlaç ve Eczacılık Başkan Yardımcısı olarak görev alan Dr. Hakkı Gürsöz 2016 yılının Temmuz ayından itibaren Kurum Başkanı olarak görevine devam etmektedir.

 


Şeref DEMİRAYAK

Şeref Demirayak.jpg

ECZACILIKTA UZMANLIK KURULU ÜYESİ

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ ECZACILIK FAKÜLTESİ, ÖĞRETİM ÜYESİ


1957‘de Burdur-Bucak’ ta doğmuştur.
Lisans öğrenimini Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde 1979’da tamamlamıştır.1980 yılında, o zamanki adıyla Eskişehir İktisadi ve İdari İlimler Akademisi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Eczacılık Bölümü yeni adıyla Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde, Farmasötik Kimya Anabilim Dalı’na asistan olarak girmiştir. 1987’de Yardımcı Doçent, 1989’da Doçent, 1995’de Profesör Doktor olarak atanmıştır. 1998-2004 arasında Farmasötik Kimya Anabilim Dalı Başkanlığı, 2002-2006 arasında Eczacılık Meslek Bilimleri Bölüm Başkanlığı yapmıştır. 2010’da, kısa bir süre Anadolu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü görevinden sonra, aynı yıl Medipol Üniversitesi Eczacılık Fakültesine intisap etmiştir. Halen bu Fakültenin Dekanı olarak görevine devam etmektedir. Ekim 2012’den itibaren Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Asli Üyesidir.Prof. Dr. Şeref DEMİRAYAK, bugüne kadar 55 tanesi SCI kapsamında, 38 tanesi uluslararası veya ulusal hakemli dergilerde olmak üzere toplam 93 adet makale yayınlamıştır. 45 adet ulusal ve uluslarararası bildiri hazırlamıştır. Birinde yürütücü olmak üzere 5 adet TÜBİTAK,  1 adet NATO projesinde yer almış, 5 adet BAP projesinin yürütücülüğünü yapmıştır. 10 Yüksek Lisans ve 4 Doktora tez çalışması yürütmüştür.Mehmet Levent ALTUN

PROF.DR. M. LEVENT ALTUN FOTO.jpg

ECZACILIKTA UZMANLIK KURULU ÜYESİ

ANKARA ÜNİVERSİTESİ ECZACILIK FAKÜLTESİ, ÖĞRETİM ÜYESİ

 

Prof. Dr. Mehmet Levent Altun 1968 yılında Samsun’da doğmuştur. İlk, orta ve lise eğitimini Samsun’da tamamlamıştır. 1989 yılında Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesini bitirerek Eczacı unvanını almıştır. 1989 yılında Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Anabilim Dalında Araştırma Görevlisi olarak göreve başlamıştır. Aynı Anabilim Dalında 1992 yılında Yüksek Lisansını tamamlayarak Uzm. Ecz. unvanını ve 1998 yılında da  Doktorasını tamamlayarak Dr. Ecz. unvanını almıştır. 1999-2001 yılları arasında askerlik görevini MSB Ordu İlaç Fabrikasında Yedek Subay Şef yardımcısı olarak tamamladıktan sonra Nisan 2001 yılında  Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Anabilim Dalında Yardımcı Doçent kadrosuna atanmıştır. 25 Aralık 2007 tarihinde Farmakognozi ve Farmasötik Botanik Bilim Alanında Doçent unvanını almıştır. 2008 yılında YÖK diploma denklik alt komisyonunda görev almıştır. Değişik tarihlerde Fakülte Yönetim Kurulu ve Fakülte Kurulu üyelikleri yapmıştır. Nisan 2009- Mart 2012 yılları arasında 2547 sayılı kanunun 38.maddesiyle Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütmüştür. 30 Nisan 2013 tarihinde Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Anabilim Dalında Profesör kadrosuna atanmıştır. Ekim 2017 tarihinde Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Anabilim Dalı Başkanı seçilmiş olup halen bu görevini sürdürmektedir. Sağlık Bakanlığında Getat Bilim Komisyonu, TİTCK’da Homeopatik Tıbbi Ürünler Komisyonu görevlerini halen sürdürmektedir. Gıda -Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında 2 yıl süreyle Bilim Komisyonu üyeliği yapmıştır. 2015 yılından beri EUKMOS üyeliği ve 2016 yılından beri Türk Farmakopesi Doğal Ürünler Çalışma grubu üyeliği yapmaktadır. Uluslararası ve ulusal kapsamda bir çok bilimsel makalesi, sözlü ve poster bildirisi, kitap bölümü yazarlığı vardır. Çok sayıda ulusal ve uluslararası dergide hakemlik  yapmıştır. Biten ve devam eden yüksek lisans ve doktora tez danışmanlıklarıyla bir çok tez jüri üyeliği vardır. Altun, evli ve iki çocuk babasıdır.
Seyide Rümeysa DEMİRDAMAR


bayan-avatar-siluet-profil-resimleri.jpg

ECZACILIKTA UZMANLIK KURULU ÜYESİ

LEFKE AVRUPA ÜNİVERSİTESİ ECZACILIK FAKÜLTESİ DEKANI


Şule APİKOĞLU RABUŞ


Şule APİKOĞLU RABUŞ.jpeg

ECZACILIKTA UZMANLIK KURULU ÜYESİ

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ


Prof. Dr. Şule Apikoğlu Rabuş, 1973 yılında Gaziantep’te doğmuştur. İlk, orta ve lise öğrenimini TED Ankara Koleji’nde tamamladıktan sonra 1995 yılında Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden mezun olmuştur. Şu anda Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Klinik Eczacılık Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda Türk Eczacıları Birliği Eczacılık Akademisi'nin yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmakta olan Rabuş, 2002'den beri aktif bir üyesi olduğu Avrupa Klinik Eczacılık Derneği'nin (European Society of Clinical Pharmacy - ESCP) Eğitim Komitesi’nde de hizmet etmektedir. Türkiye’deki Klinik Eczacılık Derneği’nin genel sekreteridir ve 1999 yılından beri derneğin yürütme organlarında görev almaktadır. Eczacılık Eğitimi Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (ECZAKDER)'nin kurucu üyesidir; Ulusal Eczacılık Eğitimi Akreditasyon Kurulu (ECZAK)'ın ilk yönetim kurulunda üye olarak görev yapmıştır ve halen bu Kurul için çalışmaktadır. Eczacılıkta Uzmanlık Kurulu Müfredat Oluşturma ve Standart Belirleme Sistemi (EUKMOS) üyesi de olan Rabuş, Klinik Eczacılık eğitim ve araştırmalarının her düzeyinin (lisans, lisans-üstü, meslek-içi eğitim) hemen her aşamasında görev almıştır. Uluslararası ve ulusal bilimsel ve mesleki dergilerde yayınlanmış kitap bölümleri ve makalelerinin yanı sıra  bilimsel ve mesleki organizasyonlarda yapmış olduğu çok sayıda konuşma, seminer ve sunum bulunmaktadır.  

Öğretim ve araştırma faaliyetlerinin yanı sıra, Türk Eczacıları Birliği tarafından yürütülmekte olan ve sürekli mesleki gelişim ile farmasötik bakım uygulamalarının ülke çapında yaygınlaşmasını hedefleyen “Rehber Eczanem Programı”nın Danışmanı ve ekip üyesi olarak görev almaktadır.

Araştırma ve ilgi alanları farmakoterapi; özellikle diyabet, kardiyovasküler hastalıklar, astım ve KOAH'ta klinik eczacılık ve farmasötik bakım uygulamaları; sağlık bakım kalitesi; eczacılık eğitimi; ve eczacılık uygulamaları üzerine odaklanmıştır.Gülbin ÖZÇELİKAY


bayan-avatar-siluet-profil-resimleri.jpg

ECZACILIKTA UZMANLIK KURULU ÜYESİ

ANKARA ÜNİVERSİTESİ ECZACILIK FAKÜLTESİ DEKANI

 İlkay ERDOĞAN ORHANbayan-avatar-siluet-profil-resimleri.jpg

ECZACILIKTA UZMANLIK KURULU ÜYESİ

GAZİ ÜNİVERSİTESİ ECZACILIK FAKÜLTESİ DEKANI

 


 

Terken BAYDAR


Prof.Dr.Terken BAYDAR.jpg

ECZACILIKTA UZMANLIK KURULU ÜYESİ

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ ECZACILIK FAKÜLTESİ DEKANI

 

Konya Atatürk Kız Lisesi ve Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunudur. Yüksek lisansını ve doktorasını (1999) Farmasötik Toksikoloji alanında tamamlamıştır. 2000 yılında TÜBİTAK ve Macaristan Bilimler Akademisi-Bilimsel Değişim Burs Programı ile Albert Szent-Györgyi Uluslararası Szeged Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Halk Sağlığı Anabilim Dalı Nörotoksikoloji ve Davranış Toksikolojisi Laboratuvarında doktoralı araştırmacı olarak bulunmuştur. Farmasötik Toksikoloji alanında doçent (2004) olmuş ve 2010 yılında Hacettepe Üniversitesi’nde profesör unvanı almıştır. 2011’den günümüze Avrupa Kayıtlı Toksikolog (E.R.T.) Belgesine sahiptir.

Hacettepe Üniversitesi Geriatrik Bilimler Uygulama ve Araştırma Merkezi (GEBAM) Eczacı Yönetim Kurulu üyesidir (2003 - ). Uluslararası Yaşlanma Enstitüsü (INIA), GEBAM ve Geriatri Derneği tarafından düzenlenen “International Programme of Geriatrics and Gerontology” Programında (2006) sertifika almıştır. 2006-2012 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (HÜSEM) Müdürü olarak görev yapmıştır. 2010-2016 yılları arasında sürdürülen S.B. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Avrupa Farmakopesi 8,0 Adaptasyon Çalışma Grubunda yer almıştır.

Pteridinler, güvenli ilaç kullanımı, fitotoksikoloji, metal toksisitesi, gıda-gıda desteklerinin olası riskleri ve mikotoksinler bilimsel çalışma konularıdır (http://avesis.hacettepe.edu.tr/tbaydar/).

2010-2012 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Eczacılık Meslek Bilimleri Bölüm Başkan Yardımcılığı, ardından 1 yıl süreyle Eczacılık Fakültesi Dekan Yardımcılığı ve 21 Mayıs – 8 Temmuz 2013 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekan vekili görevlerini yürütmüştür.

Ağustos-2016’dan bu yana Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanıdır. T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Sanayi ve Verimlilik Genel Müdürlüğü İlaç Sanayi Teknik Komitesi (İLAÇTEK) ve Eczacılıkta Uzmanlık Kurulu YÖK temsilcisi (2018 - ) olan Prof.Dr.Terken BAYDAR, evli ve iki çocuk annesidir.